The Brittany XIV Schedule

Thank you for being one of our most loyal readers. Please consider supporting community journalism by subscribing to The Wilson Times.


The schedule for the 14th annual Brittany T. Willis Memorial Scholarship Soccer Showcase, to be played Friday and Saturday, March 9-10, at Gillette Soccer Complex, Fike High and Hunt High. The field number for each match at Gillette is in parentheses.



At Gillette

5:30 p.m. — (1) Raleigh Broughton vs. Corinth Holders; (2) Swansboro vs. Hickory; (3) Raleigh Cardinal Gibbons vs. Waxhaw Marvin Ridge; (4) New Hanover vs. Raleigh Millbrook; (5) Greenfield vs. Goldsboro; (6) South Brunswick vs. Rocky Mount; (7) Kinston Parrott Academy vs. East Wake Academy; (8) Currituck County vs. Cleveland

7:30 p.m. — (1) Southern Pines Pinecrest vs. Greenville Rose; (2) Kill Devil Hills First Flight vs. Fike; (3) Western Guilford vs. Hunt; (4) New Bern vs. East Bend Forbush; (5) Jacksonville vs. Harrisburg Hickory Ridge; (6) Clayton vs. Wilmington Ashley; (7) Wayne Country Day vs. East Wake; (8) Clinton vs. West Carteret

At Fike

5:15 p.m. — Raleigh Enloe vs. Jacksonville White Oak

7:15 p.m. — Winterville South Central vs. Kerr-Vance

At Hunt

6:30 p.m. — East Carteret vs. Wilmington Laney



At Gillette

9:30 a.m. — (1) Southern Nash vs. Yanceyville Bartlett Yancey; (2) Beddingfield vs. Newton Grove Hobbton; (3) Winterville D.H. Conley vs. Fayetteville Terry Sanford; (4) Wilson Christian vs. Bunn; (5) Smithfield-Selma vs. Currituck; (6) Franklinton vs. Cameron Union Pines; (7) North Johnston vs. Rocky Mount Academy; (8) DASH United vs. Eastern Wayne

11:40 a.m. — (1) Marvin Ridge vs. Wilmington Hoggard; (2) Pinecrest vs. Corinth Holders; (3) Pasquotank County vs. Swansboro; (4) Hickory vs. Jacksonville; (5) Laney vs. Hickory Ridge; (6) Fike vs. Apex Friendship; (7) Ashley vs. Clinton; (8) South Brunswick vs. Elizabeth City Northeastern

1:50 p.m. — (1) Garner Magnet vs. Hunt; (2) Jacksonville White Oak vs. New Hanover; (3) Holly Ridge Dixon vs. Carrboro; (4) Forbush vs. First Flight; (5) Rocky Mount vs. Fayetteville Cape Fear; (6) Western Guilford vs. New Bern; (7) Havelock vs. Washington; (8) Rose vs. Enloe

4 p.m. — (1) Camden County vs. Community Christian; (2) Northern Nash vs. Durham School of the Arts; (3) Nash Central vs. Roxboro Person; (4) Wake Forest Franklin Academy vs. Hampstead Topsail; (5) Newport Croatan vs. Raleigh Saint Mary’s; (6) Fayetteville Academy vs. East Carteret; (7) Southwest Onslow vs. Hillsborough Cedar Ridge; (8) Hope Mills South View vs. Rocky Mount Faith Christian

At Fike

9:15 a.m. — East Duplin vs. West Johnston

11:15 a.m. — Halifax Academy vs. Wilmington Southeastern Homeschool

1:30 p.m. — West Carteret vs. Hope Mills Gray’s Creek