WILSON’S LOCAL PRINT AND DIGITAL COMMUNITY INSTITUTION SINCE 1896

Little League State Tournament Glance

Thank you for being one of our most loyal readers. Please consider supporting community journalism by subscribing to The Wilson Times.

Posted

Ages 8-9 Tournament

FIRST ROUND

Saturday

Game 1: East Chatham 8, Kernersville 3

Game 2: Winston-Salem 13, Rocky Mount 12

Game 3: Wilson 14, Myers Park 0

WINNERS BRACKET

Semifinals

Sunday

Game 4: Lake Norman 10, East Chatham 8

Game 5: Wilson 10, Winston-Salem 0

Final

Tuesday

Game 9: Lake Norman vs. Wilson, 6 p.m., Southern Bank Stadium

LOSERS BRACKET

Sunday

Game 6: Myers Park 19, Rocky Mount 9

Monday

Game 7: Kernersville vs. Winston-Salem, 6 p.m., Southern Bank Stadium

Game 8: East Chatham vs. Myers Park, 6 p.m., Gillette No. 2

Tuesday

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6 p.m., Gillette No. 2

Final

Wednesday

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 winner, 6 p.m., Southern Bank Stadium

 

CHAMPIONSHIP

Thursday

Game 12: Game 9 winners vs. Game 11 winner, 6 p.m., Southern Bank Stadium

Friday (if necessary)

Game 13, 6 p.m., Southern Bank Stadium

 

Ages 7-8 Tournament

Pool Play

POOL A

Saturday’s Results

Rocky Mount 9, Winston-Salem 5

Hendersonville 16, Winston-Salem 7

Rocky Mount 8, Pembroke 6

Pembroke 14, Hendersonville 4

Sunday’s Results

Henderson 11, Rocky Mount 6

Pembroke 12, Winston-Salem 7

POOL B

Saturday’s Results

Lake Norman 7, Cherryville 2

Elcipaca 6, Northwest Forsyth 1

Lake Norman 19, Elcipaca 1

Cherryville 11, North Northwest Forsyth 1

Sunday’s Results

Lake Norman 12, Northwest Forsyth 0

Cherryville 15, Elcipaca 0

POOL C

Saturday’s Results

North Asheville 8, South Durham 7

CoulOak 10, Forest City 0

North Asheville 6, CoulOak 1

South Durham 15, Forest City 4

Sunday’s Results

South Durham 4, CoulOak 3

North Asheville 10, Forest City 0

 

Tournament

Seeding in parentheses

First Round

Sunday

4) South Durham 19, 5) Rocky Mount 1

2) North Asheville 22, 7) Hendersonville 10

3) Cherryville 12, 6) Pembroke 1

Semifinals

Monday

1) Lake Norman vs. 4) South Durham, 6 p.m., Gillette No. 1

2) North Asheville vs. 3) Cherryville, 6 p.m., Gillette No. 3

Championship

Tuesday

Semifinals winners, 4 p.m., Southern Bank Stadium

Comments