WILSON’S LOCAL PRINT AND DIGITAL COMMUNITY INSTITUTION SINCE 1896

Barton College announces May 11 graduates

Posted 7/22/19

Two hundred and forty-six Barton College undergraduate seniors and graduate students received diplomas on May 11 during the school’s 117th annual commencement exercises.

Participating in the …

Sign up to keep reading — IT'S FREE!

In an effort to improve our website and enhance our local coverage, WilsonTimes.com has switched to a membership model. Fill out the form below to create a free account. Once you're logged in, you can continue using the site as normal.

Barton College announces May 11 graduates

Thank you for being one of our most loyal readers. Please consider supporting community journalism by subscribing.

Posted

Two hundred and forty-six Barton College undergraduate seniors and graduate students received diplomas on May 11 during the school’s 117th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2018 and May 2019 and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Master degree graduates and baccalaureate degree graduates are listed by hometowns. Names are followed by degrees and majors and honors appear in parentheses. Baccalaureate degree graduates obtaining a GPA of 3.90 or higher are graduated summa (cum laude); 3.60 or higher (magna cum laude); and 3.30 or higher (cum laude).

Master DEGREES

Angier: Kasie Lynn Odham, MBA in strategic leadership.

Atlanta: Ty’Amber Janae Neal, MBA in strategic leadership.

Brownsville, Texas: Saul Gonzalez, MBA in strategic leadership.

Elm City: Carla Forehand Baker, M.S. in school administration.

Engelhard: Sydney Marie Schmitt, MBA in strategic leadership.

Goldsboro: Alicia Watson Exum, MBA in strategic leadership; Parker McPhail King, M.S. in school administration; and Ginger Smith Wendt, M.S. in nursing.

Greenville: Patricia Loretta Gibbs, M.S. in nursing; Deglan Karl McCrystal, M.S. in nursing; Elaine Holmes Nagy, MBA in strategic leadership; and Jacob William Andrew Sarvey, M.S. in nursing.

Hanover, Pennsylvania: Andrew James Davis, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration.

Kernersville: Ashley Jillian Dennis, M.S. in nursing.

Laurel Hill: Dylan Arin Ward, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration.

New Bern: Virginia Grace Dutton Bane, MBA in strategic leadership.

Pikeville: Corey Orlander Coley, MBA in strategic leadership; and Summer Paige Sutton, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration (cum laude).

Poolesville, Maryland: Hunter Alexander Pearre, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration.

Rocky Mount: James Edward Pittman Jr., M.S. in school administration.

Smithfield: Tracy Heath Smith, MBA in strategic leadership and B.A. in business administration.

Staley: Bronte Ridge Thompson, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration (cum laude).

Staten Island, New York: Mallory Taylor Cardillo, MSN in nursing.

Wendell: Dale Russell Burkett, MBA in strategic leadership.

Wilson: Angela Denise Atkinson, M.S. in school administration; Skylesha Ann Lee Atkinson, MBA in strategic leadership; Natalie Louise Bunn, M.S. in nursing; Paula Wilson Bush, M.S. in nursing; Atonya Lynette Bynum, M.S. in school administration; Natacha Mayberry Farr, MBA in strategic Leadership; Iliana Maritza Guox, MBA in strategic leadership; Katie Fyle Harrah, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration; Ryan David Miller, MBA in strategic leadership; Rosario Ochoa, MBA in strategic leadership; Jennifer Renee Parker, M.S. in school administration; Cynthia Neal Proctor, MBA in strategic leadership and B.A. in business; and Amber Renee Williams, M.S. in nursing.

Winterville: Tilwanda Lee Steinberg, MBA in strategic leadership.

Zebulon: Craig Leander Adams Sr., M.S. in school administration; and Luke Felts Miller, MBA in strategic leadership and B.S. in business administration (magna cum laude).

BACHELOR DEGREES

Aberdeen: Allyson Renee Pierro, B.S. in criminology and criminal justice sciences.

Asheville: Matthew Daniel Woods, B.S. in sport management (cum laude).

Ayden: Sarah Diane Craft, B.S. in biology (cum laude); and Whitney Diane Stocks, B.S. in elementary education (K-6).

Bailey: Natisha Monae Bridges, B.S. in psychology; Leslie Herbert Jones IV, B.S. in exercise science; Kasie Elaine Lewis, B.S. in psychology; Clara Salazar, B.S. in nursing (cum laude); and Makenzie Nicole Wood, B.S. in nursing (magna cum laude).

Baltimore, Maryland: Nihgel Davanté Scott, B.S. in criminology and criminal justice sciences and psychology.

Belgrade, Serbia: Aleksa Brkovic, B.A. in mathematics and B.S. in business administration (summa cum laude).

Belhaven: Elizabeth Anne Batchler, B.S. in nursing.

Belle Glade, Fla.: Jessica Lauren Onega, B.S. in business administration.

Benson: Angela Denise Chrisp, B.S. in social work (magna cum laude).

Bronx, New York: Anthony Rodriguez, B.S. in criminology and criminal justice sciences.

Brooklyn, New York: Qasim Y. Ray, B.S. in exercise science.

Brooksville, Florida: Lance Randel Hillis, B.S. in political science (cum laude).

Bunn: Amanda Gayle Wilson, B.S in nursing.

Burlington: Whitney Lisa Hamilton, B.S. in psychology; and Ke’Audrey A’Vannte Williamson, B.S. in criminology and criminal justice sciences.

Buzau, Romania: Daria Theodora Avram, B.A. in theater and B.S. in psychology (magna cum laude).

Callao, Virginia: Haley Brooke Headley, B.S. in health promotion (cum laude).

Calypso: Chesney Grace Brown, B.S. in business administration (cum laude).

Cary: Troy Mark Maslowski, B.S. in business administration (magna cum laude); and Scott Alexander Pechacek, B.S. in business administration (magna cum laude).

Castalia: Hunter Chase Crafton, B.S. in elementary education (K-6) and middle school education (6-9) (magna cum laude).

Chalkida, Greece: Vasileios Mandilaris, B.S. in business administration (magna cum laude).

Chapel Hill: Laurence Juan Boldin Sr., B.A. in business.

Charlotte: Katie Ksor, B.S. in social work and B.S. in gerontology.

Chesapeake, Virginia: Brooke Leigh Goff, B.S. in psychology.

Chesterfield, Va.: Zachary David Grant, B.S. in sport management.

Clayton: Haleigh Michelle Aycock, B.S. in social work (cum laude); and Deanna Massie Ciampa, B.S. in elementary education (K-6) (magna cum laude).

Coamo, Puerto Rico: Angelica Maria Acevedo Reyes, B.A. in Spanish and B.S. in biology (magna cum laude).

Creedmoor: Sheilah Ann Hernandez, B.A. in business.

Dover: Taylor Sutton Kite, B.S. in nursing (cum laude).

Dudley: Tyree Micnel Owens, B.S. in health promotion; and Susan René Taylor, B.S. in nursing (cum laude).

Dunn: Tyler Matthew Mayes, B.S. in business administration (magna cum laude).

Durham: Kathleen Sarah Bentley, B.S. in nursing; Brandon Maurice Cotton, B.S. in business administration; Laura Julianna Germino, B.S. in nursing; and Andrea Louise Holloway, B.S. in nursing.

Eldoret, Kenya: Joel Kiprotich Lagat, B.S. in health promotion.

Elgin, Illinois: Ellen Lauren Jayne, B.S. in business administration (magna cum laude).

Elizabeth City: Sarah Elizabeth Humphries, B.S. in biology (cum laude).

Elm City: Natalie Artis Ward, B.S. in social work; Caleigh Elizabeth Jordan, B.S. in nursing (cum laude); Bryson Christina Reavis, B.S. in business administration (cum laude); and June Hill Wheeler, B.S. in nursing.

Engelhard: Ashley Hardy Barnes, B.S. in nursing (cum laude).

Fayetteville: Robert Gatlin Pate, B.S. in sport management.

Four Oaks: Sabrina G. Johnson, B.S. in nursing; and Amanda Pope Thornton, B.S. in nursing.

Fremont: Micheala Danae Howell, B.A. in theater (magna cum laude).

Front Royal, Virginia: Samantha Michelle Santmyers, B.S. in biology and mathematics (magna cum laude).

Garner: Isaiah Jeremiah Jones, B.S. in sport management; and Robert Anthony Stenborg, B.S. in business administration (cum laude).

Gaston: Lakisha Shonté Long, B.S. in nursing.

Goldsboro: Tyquan Alize Davis-Reid, B.S. in mass communications.

Greensboro: Dinah Michele Neal, B.S. in psychology.

Greenville: Makayla Elizabeth Meeks, B.S. in social work.

Gretna, Nebraska: Macenzie Morgan Christensen, B.S. in exercise science (magna cum laude).

Grifton: Jessica Marie Braxton, B.A. in religion and philosophy (cum laude); and Diane Frankcesca Garcia, B.S. in mass communications (magna cum laude).

Hampstead: Kayla Jo Hyatt, B.S. in biology (magna cum laude); and Charles Marr Riker V, B.S. in business administration (summa cum laude).

Hampton, Virginia: Daniel LuMarr Gregory, B.S. in exercise science.

Havelock: Heather LeeAnne Gorman, B.S. in biology.

Henderson: Morgan Elizabeth Lee, B.S. in nursing (cum laude); and Kaydi Lyn Roberson, B.S. in social work.

Hillsborough: Camerin Avery McPherson, B.A. interdisciplinary arts and media.

Hilo, Hawaii: Justice-Kamalei Lord, B.S. in exercise science (cum laude).

Holdingford, Minnesota: Matthew John Bieniek, B.S. in exercise science (summa cum laude).

Hookerton: Estrella Cardenas Vizueth, B.S. in nursing (cum laude).

Hubert: Jonathan Michael Hill, B.S. in chemistry.

Huntersville: Hannah Nicole Jones, B.S. in health promotion.

Indian Harbor Beach, Florida: Mary Elizabeth Sloop, B.S. in mass communications (cum laude).

Jamesville: Nakeya Sharee Outerbridge, B.S. in nursing.

Johnsonville: Brent Tyler Godfrey, B.S. in criminology and criminal justice sciences.

Joliet, Illinois: Nicole Tiffani Corn Deloach, B.S. in exercise science (cum laude).

Kenly: Kasey Danielle Winstead, B.S. in elementary education (K-6).

Kent Island, Maryland: Kelsey Murphy Woodall, B.S. in business administration and political science.

Kinston: Jacob Andrew Baird, B.S. in health and physical education.

Knightdale: Malik Griffin, B.S. in liberal studies; Nicole Wood, B.S. in nursing; and Kianna Da’Nae Wynn, B.S. in gerontology.

Knoxville, Tenn.: Chris Jalen Cook, B.A. in mass communications studies.

Logan, Utah: Jordyn Lindsey Brown, B.S. in biology (cum laude).

London, United Kingdom: Ermanno David Galimberti, B.S. in business administration (cum laude).

Louisburg: Korrie Alexis Cooke, B.S. in health promotion (cum laude); Betty Lou Jones, B.S. in nursing; Rachel Ashley Kennedy, B.S. in nursing (magna cum laude); and Dalana Nicole Pate, B.S. education of the deaf and hard of hearing (K-12).

Lucama: Terri J. Rodriguez, B.S. in nursing.

Macclesfield: Allison Archer Leonhardt, B.S. in nursing (cum laude).

Madrid, Spain: Maria Garcia del Valle Garcia-Quijada, B.S. in business administration (cum laude).

Manteo: Julia Paige Tawes, B.S. in political science.

Middlesex: Katlynn Joy Peele, B.S. biology.

Missions, Texas: Janet Jacqueline Coronel, B.A. in Spanish (magna cum laude).

Montgomery, Alabama: Sydney Alexandria Kaitlyn Turner, B.S. in biology (cum laude).

Mount Jackson, Virginia: Rosie Lorraine Clifton, B.S. in liberal studies (cum laude).

Nashville: Haley Judd Frazier, B.S. in nursing and B.S. in business administration (cum laude).

New Bern: Jenna Lee Davis, B.S. in psychology; Sarah Elizabeth Gaskins, B.S. in gerontology; and Tiffany Brooke Wilson, B.S. in nursing (cum laude).

Newport: Ryan Alexander Todd, B.S. in sport management (cum laude).

Norlina: Kassie Clary Felts, B.S. in nursing (cum laude).

Norwalk, California: Christian Lord Reyes, B.S. in mass communications.

Onda Caslellon, Spain: Javier Alcarria Moreno, B.S. in business administration and in sport management (cum laude).

Oxford: Giovionne Ditalion Alejondro Reid, B.S. in sport management.

Pembroke: Breeonna Leigh Lowry, B.S. in nursing (cum laude).

Pikeville: Gloria Lisa Casarez, B.S. in nursing (cum laude); and Jessica Nicole Skidmore, B.S. in biology (cum laude).

Pinebluff: NaBria Miranda Billings, B.S. in social work.

Pine Level: Grace Kirby Browning, B.S. in business administration (magna cum laude).

Pinetops: Brittany Dale Glover, B.S. in elementary education (K-6) and special education (K-12); LaMiya Rakina Harrison, B.S. in social work; and Tiffany Carver Wright, B.S. in social work (cum laude).

Plant City, Florida: Emma Glenn Mitchell, B.S. in social work and B.S. in psychology (magna cum laude).

Princeton: Rachel Rene Daughtry, B.S. in elementary education (K-6); and Natalie Christa Rabil, B.S. in nursing (cum laude).

Pueblo, Colorado: Raevon Shawnte Carr, B.S. in social work.

Puerto Ordaz, Bolivia, Venezuela: Vanessa Carolina Maria Sanoja-Alvarez, B.S. in mass communications (summa cum laude).

Raleigh: Jamieson Andrew Gunn Brink, B.S. in gerontology; and Dennis Ray Hering, B.S. in business administration.

Richlands: Stephen Ezekiel Foy, B.A. in theater and B.S. in mass communications (summa cum laude); Taylor Nichole Martin, B.S. in health care administration (cum laude); and Elizabeth Irene Paul, B.S. in health promotion.

Rio de Janeiro, Brazil: Rafael Canavarro Borges Ribeiro, B.S. in business administration.

Roanoke Rapids: Tonya Denise Hasty, B.S. in nursing (cum laude); Kayleigh Clark Mabrey, B.S. in nursing; and Virgil Thomas Pair, B.S. in nursing.

Rocky Mount: Courtney Hendricks Ceaser, B.S. in nursing; Jennifer Marlene Mayer, B.S. in nursing (cum laude); Lawrence Griffen McLean, B.S. in mass communications; Elisha Brianna Symone Packer, B.S. in biology and psychology; Asia Jeanie Robinson, B.S. in business administration (magna cum laude); Andrew Michael Turner, B.F.A. in art and design (cum laude); and Jasmine Wiggins, B.S. in social work.

Salisbury: Michaela Cheyenne Karriker, B.S. in health promotion and gerontology (magna cum laude); and Kaitlyn Elizabeth Youngo, B.S. in psychology.

Sanford: Erica Denise Underwood, B.S. in liberal studies (magna cum laude).

Sao Paula, Brazil: Laisy Oilveira Scardazzi Silva, B.A. in business (cum laude).

Seven Springs: Kayla Dawn Lane, B.S. in nursing and B.S. in gerontology.

Sims: Gabrielle Alexis Bonini, B.S. in biology.

Smithfield: Maria Victoria Gonzalez, B.S. in social work; Deatha Kirkland, B.S. in social work; and Yasmine Sabado, B.S. in biology (cum laude).

South Hill, Virginia: Edwin Adrian Ybanez Ignacio, B.S. in nursing.

Spring Hope: Jamie Sykes Clemmons, B.S. in nursing.

Suffolk, Virginia: Lindsay Alexis Ransome, B.S. in liberal studies; and Courtney Elizabeth Ricks, B.S. in health promotion.

Tarboro: Reena Octavia Simmons, B.S. in social work.

Tarpon Springs, Florida: Alexandra Elise Cullens, B.S. in health promotion (cum laude).

Virginia Beach, Virginia: Mary Katherine Anderson, B.S. in elementary education (K-6) (cum laude); Brian Andrew Armstrong, B.S. in mass communications (cum laude); and Michael Ryan Tyler, B.S. in business administration (cum laude).

Wake Forest: Tatyana Nashea Jackson, B.S. in exercise science; and Ryan Michael Pifer, B.S. in criminology and criminal justice sciences (cum laude).

Wallace: Amanda Gray Foy, B.S. in nursing (cum laude).

Washingtonville, New York: Tiffany Joyce Fowler, B.S. in elementary education (K-6) (magna cum laude).

Wendell: Ian Robert Hasbrouck, B.S. in health and physical education; Eugene Edward Hunt IV, B.A. in religion and philosophy and B.S. in psychology; Hunter Ibarra Perez, B.S. in sport management; and Juan Carlos Zetina, B.S. in biology.

Whitakers: La-Tanya McKeta Cooper, B.S. in social work.

Willow Spring: Monica Lynn Gabry, B.S. in social work (magna cum laude).

Wilson: Toshieka Renee Artis, B.S. in social work; Anthony Atkinson Jr., B.S. in fitness management; Riley Marie Bane, B.S. in special education (K-12) (magna cum laude); Naija Imani Bargeman, B.S. in political science; David Ray Barnes, B.S. in liberal studies (cum laude) and Akeya Magale Barrett, B.A. in business;

Also, Johnna Danielle Brewer, B.S. in elementary education (K-6) (magna cum laude); Courtney Alyssa Burkett, B.S. in biology; Darius Jurdon Coleman, B.S. in criminology and criminal justice sciences; Jordan William Crumpler, B.S. in mathematics (cum laude); Kimberlyn Paige Evans, B.S. in nursing; April Whitley Holder, B.S. in liberal studies; Bronwyn Alyce Jones, B.S. in sport management; Jamie Morgan Joyner, B.S. in biology (cum laude); Brendan Toland King, B.A. in history; Secora Michelle Pickett, B.A. in history; and Eugenia Pittman, B.S. in social work;

Also, Allison Marie Ruble, B.S. in gerontology; Leia Michelle Schans, B.S. in special education (K-12); Tyler Evan Schmitzer, B.A. in history; Sarah A. Shackleford, B.S. in social work (magna cum laude); Sarah Shumate Shaneyfelt, B.S. in elementary education (K-6) and special education (K-12) (magna cum laude); Peyton Elizabeth Summerlin, B.S. in health care administration (cum laude); Cynthia Theresa Sutton, B.S. in liberal studies; Angel Marie Webb, BFA in art and design (magna cum laude); Jasmine Cerise Wheeler, B.A. in business; Faith Nicole Williams, B.S. in health promotion (cum laude); Rebecca Lois Williams, B.S. in liberal studies (cum laude); and Sarah Ann Wilson, B.S. in nursing (cum laude).

Wilson’s Mills: Tia Rowland-Webb, B.S. in social work.

Woodburn, Oregon: Sariah Mireya Valdez, B.S. in biology.

Yorktown, Virginia: Ricks Lavan Dearing, B.S. in business administration.

Youngsville: Anthony Dillion Mancini Sr., B.S. in criminology and criminal justice sciences (cum laude); and Brooklyn Ann McKibben, B.S. in liberal studies (magna cum laude).

Zebulon: Brandy Reneé Godwin, B.S. in political science (summa cum laude); LeAnn Brooke Hicks, B.S. in health promotion; Olivia Marie Mangum, B.S. in business administration; Erica Raye Perry, B.S. in nursing (cum laude); Jalisa Renee Richardson, B.S. in criminology and criminal justice sciences (cum laude); and Jeremy Freeman Schug, B.A. in business (cum laude).

Comments